Jdi na obsah Jdi na menu
 


DESATERO VÝŽIVY ŠTĚNĚTE

1. Štěňátko má jiné nároky na výživu než dospělý pes. Podávejte mu výhradně krmivo určené pro tuto věkovou kategorii. Na krmení pro „dospěláky“ přejděte až po definitivním ukončení fyzického vývoje.

2. Štěňátko má malý žaludek. Denní krmnou dávku rozdělte na několik porcí: do 3. měsíce – 4 jídla denně, od 3. do 6. měsíce – 3 jídla denně, od půl roku – 2 jídla denně.

3. Štěně má mimořádně citlivý zažívací trakt. Krmení nikdy neměňte pouze kvůli změně chuti. Chcete-li pejskovi zpestřit jídelníček, můžete např. namíchat granule s konzervou stejné značky nebo mu dát speciální pochoutku pro psy. Každou změnu krmiva provádějte postupně.

4. Dodržujte pravidelný čas krmení. Potravu štěněti ponechte k dispozici asi 30 min. a pak mu nezkonzumované zbytky odeberte. Pokud má pejsek neustálý přístup k jídlu, může se přejídat nebo se stát vybíravým.

5. Potrava má mít pokojovou teplotu. Příliš horké nebo studené jídlo může vyvolat zažívací potíže. Vybíravým psům krmivo ohřejte na tělesnou teplotu (asi 37 °C). Lépe se pak uvolňují aromatické a chuťové látky a potrava je pro psa lákavější. Konzervu ohřívejte ve vodní lázni, granule přelijte teplou vodou nebo masovým vývarem.

6. Pravidelně kontrolujte a zaznamenávejte hmotnostní a výškové přírůstky štěněte. Výsledky konzultujte s veterinárním lékařem. Příliš rychlé tempo růstu může vést k deformacím kosterní soustavy a tělesné stavby.

7. Dřív, než použijete jakýkoli vitaminový a minerálový přípravek, poraďte se s Vaším veterinářem.

8. Mléko není nutnou ani vhodnou součástí výživy štěňat po odstavu. Organismus rychle ztrácí schopnost štěpit mléčný cukr laktózu a výsledkem je průjem nebo zvracení.

9. Po jídle nechte pejska asi 2 hodiny odpočívat. Neprovokujte jej ke hrám, nechoďte s ním na vycházku (samozřejmě kromě nezbytného vyprázdnění se).

10. Všechny dlouhodobější potíže, jako jsou zažívací problémy, netypická konzistence , nadměrné pití či výrazná změna chuti k jídlu (i náhlé přejídání může být symptomem nemoci), raději konzultujte s veterinárním lékařem.

KDYŽ ZE ŠTĚNĚTE VYROSTE „DOSPĚLÁK“

 ObrazekSpeciální krmení nepotřebují pouze štěňata. Správná výživa v útlém věku vytváří základ pro trvalé zdraví a dlouhý aktivní život, ovšem pouze základ. Váš pes prochází v průběhu svého života různými obdobími (např. gravidita, kojení, pokročilý věk) či fyziologickými stavy (např. fyzická zátěž, nemoc, rekonvalescence), jež se odrážejí v jeho nárocích na skladbu krmné dávky. Díky bohaté nabídce hotových krmiv dnes můžete svému dospělému psovi nabídnout potravu „na míru“ – tedy takovou, která přesně odpovídá jeho věku, fyzické aktivitě či zdravotnímu stavu Nová řada PEDIGREE® s antioxidanty . Pro psa společníka, který doprovází svého pána na vycházkách či pochůzkách po městě a zbytek dne odpočívá, postačí běžné, tzv. udržovací krmivo. Dodá tělu přesně tolik živin a energie, aby si pes zachoval dobrou kondici a vitalitu, ale přitom zbytečně nepřibýval na váze. # Psi s vysokou fyzickou zátěží Pracující pes vydá v porovnání se psem společníkem až několikanásobek kalorií denně. Jeho tělo spotřebuje také více bílkovin, cukrů a dalších živin. Takové nároky nelze uspokojit pouhým zvýšením krmné dávky!

Velké množství potravy nadmíru zatěžuje žaludek a trávicí trakt si s ní stejně neporadí. Hlavním požadavkem na krmivo pro aktivní psy je jeho vysoká koncentrace (t. j. vysoká hladina energie a živin v malém objemu). Dále musí obsahovat snadno dostupné energetické zdroje (tuky a oleje) pro práci svalů, živočišné bílkoviny (maso) pro jejich obnovu a další látky (např. vitaminy B a mastné kyseliny) pro ochranu vnitřních orgánů.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář